Informacje na temat storczyków

 

Storczyki nie tolerują przemoczonego podłoża. Kwiaty podlewamy dopiero wtedy, kiedy cała ziemia w doniczce jest sucha. (zazwyczaj jest to raz na tydzień lub dwa – trzeba obserwować roślinę). Sprawdzamy to na przykład przy pomocy oceny wagi doniczki. Ta z suchą ziemią będzie wyraźnie lżejsza od pojemnika z glebą mokrą. W zależności od warunków, przesychanie gleby będzie trwało od kilku do kilkunastu dni. W wypadku zbyt obfitego podlewania korzeniom rośliny grozi gnicie, więc trzeba bezwzględnie przestrzegać tej reguły.
Warto pamiętać także o zasadzie, która mówi, że storczyki należy podlewać rano. Dzięki temu podłoże zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom związanym z działaniem niskiej temperatury na mokre części rośliny. Chociaż storczyki podlewamy obficie i upewniamy się, że cała gleba została nasączona, zawsze musimy wylać wodę, która znalazła się na podstawce. Nie wolno jej tam zostawiać. Najlepsza woda do podlewania naszych piękności to woda destylowana, jednak może także to być przegotowana woda z kranu. Na obszarach, gdzie brak jest zanieczyszczeń powietrza, orchidea, może być podlewana wodą deszczową, co jest dla nich bardzo korzystne.

W okresie spoczynku rośliny, podlewanie znacznie ograniczamy. Są dwa sposoby podlewania rośliny.
1. Przelewanie wodą – bierzemy kwiat i wstawiamy na chwilę pod kran lejąc wodę również po liściach, nie tylko do samej doniczki. Pamiętajmy żeby nie polać delikatnych kwiatów.
2. Kąpiel wodna - nalewamy wodę do miski, tak żeby zakryła część doniczki (może być połowa lub trochę więcej) i wstawiamy na jakieś 10- 20 min orchidee do takiej kąpieli po czym wyjmujemy i pozwalamy, żeby woda obciekła. Ten sposób ma taki plus, że w okresie kwitnienia, można raz na 3 tygodnie dodać do kąpieli kilka kropel odżywki.


Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl